Nitelikli Kartlar

Metal Kart


Metal Kart

Ödeme Sistemleri ve Elektronik Para Kuruluşları müşterilerine benzersiz ve kaliteli bir deneyim sunmak amacı ile plastik olmayan tamamen metal özellikli kartları, lüks ve çığır açan bir statü sembolü olarak yüksek segment müşterilerine sunarak fark yaratmak istemektedir.

Bu kartların üretim ve teknolojisi konusunda endüstri lideri olan bir firma ile anlaşma sağlayan şirketimiz, Türkiye pazarı da dahil olmak üzere hem temaslı hem dual interface metal kartların tedariği ve lazer gravür kişiselleştirme işlemlerini gerçekleştirmeye yönelik hazırlıklarını hızlandırmış ve birkaç önemli müşteri ile test aşamasına geçmiştir.

Metal özellikli kartların kişiselleştirme işlemlerinin sadece lazer teknolojisi kullanılarak yapıldığı, kartların ön yüz ve arka yüzü tamamen metal olanları sadece temaslı (contact) olarak üretilebilirken, çift yüzlü (dual interface) kartlar, arka yüzdeki metal ağırlığı azaltılarak polimer malzeme ile üretilebilmektedir. Kartların ön yüzünde farklı tasarım ve renk seçeneklerinin kullanılması da mümkündür.Biyometrik Kart


Biyometrik Kart

Biyometrik şifreli kartlar, daha hızlı ve güvenilir ödeme çözümlerinin gelişimi için geleneksel şifre yöntemine iyi bir alternatif yaratmaktadır.

Alışveriş esnasında kart sahibinin parmak izini bir saniyeden daha kısa süre içinde kontrol eden bu kart çözümü, sakladığı biyometrik veri ile bir karşılaştırma yapıyor. Bu şekilde alışverişte PIN koduna gerek kalmadan, sadece kartın üzerindeki parmak izi okuyucusuna dokunarak kimlik doğrulama gerçekleştirebiliyor.

Şifre yerine bu işlemde kimlik doğrulama kişiye özel parmak izi ile yapıldığı için işlem yaparken işlemi yapan kişinin gerçek kart sahibi olduğu da teyit edilmiş oluyor. Bu ürünü kullanmak isteyen banka müşterilerinin biyometrik verisini bir şube ortamında tanımlaması gerekmektedir. AustriaCard, biyometrik kart pilot uygulamalarına örnek ürünü ile katılırken ürün halihazırda gerçek ortamda test ediliyor. AustriaCard tarafından geliştirilen basit bir kit ile karta uygulanacak şekilde biyometrik verisi alınan müşterinin, kartının kişiselleştirilmesi esnasında bu biyometrik veri, kart plastiği üzerine kart no, ad soyad bilgileri ile birlikte kodlanmış oluyor. AustriaCard olarak yüksek güvenlikli çözümler üretmek üzerine geliştirdiğimiz vizyonumuz doğrultusunda gelecek nesil ödeme sistemlerine uygun olan biyometrik kartlar, pilot projelerin sonuçlanması ardından hayata geçirilmesi hedeflenmektedir.E-İmza


E-İmza

5070 sayılı Elektronik İmza Kanunu’nda yer alan şekliyle elektronik imza; başka bir elektronik veriye eklenen veya elektronik veriyle mantıksal bağlantısı bulunan ve kimlik doğrulama amacıyla kullanılan elektronik veriyi tanımlar. Elektronik imza; bir bilginin üçüncü tarafların erişimine kapalı bir ortamda, bütünlüğü bozulmadan (bilgiyi ileten tarafın oluşturduğu orijinal haliyle) ve tarafların kimlikleri doğrulanarak iletildiğini elektronik veya benzeri araçlarla garanti eden harf, karakter veya sembollerden oluşur.

E-imza ve güvenlik kartları; içerdiği bilgilerin gizliliği nedeniyle, imzalanan metine göre farklılık gösterir ve içeriğin matematiksel fonksiyonlardan geçirilerek eşsiz olduğu düşünülen bir değer bulunması sureti mevcuttur. AustriaCard olarak bu alanda sim-size kontak çipli e-imza ve güvenlik kartı üretimini gerçekleştirmekteyiz.Takograf


Takograf

Takograf, karayolu ile yolcu ve eşya taşımacılığı yapan ticari araçlarda kullanılan bir kontrol cihazı olup yığın belleğinde sürücülerin sürüş periyotlarını ve görevlerini 12 ay boyunca tutabilme yeteneğine sahiptir. Hatalara ilişkin bilgileri, sistemi tahrif etmeye yönelik girişimleri, hız sınırı ihlallerini, kalibrasyon ayrıntılarında hafızasında tutar. Bu takograflar akıllı kartlarlar ile çalışır ve bu kartlar, kullanıcılarına araçta bulunan takograf cihazındaki bilgilere ulaşma ve/veya kullanma olanağı sağlar.

Kartların dört tipi bulunmaktadır:

  • Sürücü Kartı: Belirli bir sürücüye verilen takograf kartıdır. Sürücü kartı sürücüyü tanıtır ve sürücü faaliyeti verisinin hafızaya alınmasına yarar.
  • Şirket Kartı: Takograf cihazı takılı araç sahiplerine veya hamillerine verilen bir takograf kartıdır. Şirket kartı, şirketi tanıtır ve şirket tarafından kilitlenen veya herhangi bir şirket tarafından kilitlenmeyen takograf cihazında hafızaya alınan verinin görüntülenmesini, yüklenmesini ve yazdırılmasını sağlar.
  • Servis Kartı: Bir takograf cihazı imalatçısına, bir araç imalatçısına veya servis ve montajcıya ülkenin yetkili kuruluşları tarafından verilen bir takograf kartıdır. Servis kartı kart hamilini tanıtır ve takograf cihazının testini, kalibrasyonunu ve/veya indirilmesini sağlar.
  • Denetim Kartı: Ulusal yetkili denetim otoritesine verilen takograf kartıdır. Denetim kartı denetim otoritesini tanıtır ve veri hafızasında veya sürücü kartlarında hafızaya alınmış veriyi okumak, yazdırmak ve/veya indirmek için bu veriye erişmek amacıyla kullanılır.

AustriaCard olarak ilgili yüksek kaliteli ve güvenilir takograf kartların yüksek güvenlikli özel alanımızda üretimini gerçekleştirebilmekteyiz.